Smaki Grecji



"Wino to cudotwórca, bowiem rozwiązuje języki i uwalnia niezwykłe historie".
                    Homer

GRECJA to  kolebka naszej kultury!
Bogata historia, wspaniałe zabytki pozostawione tu przez minione epoki, od minojskej, poprzez antyczną, rzymską, wenecką, frankońską, aż do bizantyjskiej,
niezapomniane krajobrazy, przepiękny koloryt morza i skał, różnorodne plaże oraz niezapomniane smaki pieszczące nasze podniebienia, pozostawiające tęsknotę
za Grecją, jej wyspami i wspaniałą kuchnią.
Walory greckiej kuchni odkryli już mitologiczni bogowie z Zeusem na czele, mający  swoją siedzibę na Olimpie. Tradycje te później przejęli Grecy antyczni,
wykorzystując greckie zioła zarówno w kuchni jak i w lecznictwie i tak na przykład 24 czerwca zbierali kwiaty dziurawca, zalewali je oliwą z oliwek i w ten
sposób powstawało lekarstwo przynoszące ulgę ranom zadawanym podczas bitew. 
Podobnie miód tymiankowy uznawany za wspaniały afrodyzjak już od czasów starożytnych, a dziś sprzedawany w całej Grecji z dodatkiem orzechów, migdałów, pistacji oraz owoców kandyzowanych.
Również miód sosnowy,kasztanowy i owocowy nie były obce starożytnym Grekom, a obecnie często sprzedawane są w klasztorach, wytwarzane przez zakonników.
Greckie góry bogate są w wiele ziół i    przypraw, które są cenione i wykorzystywane w kuchni greckiej. Najpopularniejsze to: oregano, rozmaryn, laur, mięta, tymianek, szafran, bazylia, która zwana jest “zielem królewskim”. Zwyczajem greckim bazylia sadzana jest na wiosnę do doniczek, więc często możemy ją spotkać w ogródkach i doniczkach mieszkańców, którzy w ten sposób dekorują swoje balkony oraz mieszkania wprowadzając w nie wspaniały aromat, ale również wierzą w symboliczne
znaczenie bazylii i za jej pomocą odstraszają wszelkie złe moce z otoczenia swego domu. Zioła Grecy zbierają zazwyczaj w górach, znany jest ich smak,zapach i właściwości lecznicze. Dodawanie ziół do wielu różnych potraw greckich zwiększa ich aromat.
Kuchnia grecka ma cztery tajemnice: dobre świeże składniki, rozsądne korzystanie z ziół i przypraw,słynnej greckiej oliwy z oliwek i jej podstawowej prostoty!
Grecka oliwa z oliwek zasługuje na szczególną uwagę, znajduje się w niemal wszystkich potrawach kuchni greckiej, a w niektórych bardzo obficie.
Jest doskonałej jakości i bardzo zdrowa. Już od czasów starożytnych wykorzystywana była w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, a także oświetlając mieszkania.
Kuchnia grecka składa się nie tylko z musaki, suvlaków i sałatki horiatiki!
Ma ona ogromny wybór dań i może być bardzo satysfakcjonującą kulinarną przygodą zarówno dla osób jedzących mięso i wegetarian.
Nie mogło być inaczej w kraju, w którym zrodziły się sympozja  filozofów epikurejskich. Warto wspomnieć, że Archestratos w 330 p.n.e. napisał pierwszą książkę kucharską w historii. Nie zapominajmy również, że kuchnia jest oznaką cywilizacji, a Grecja ma tradycję kulinarną z przeszło 4000 lat.
Grecka dieta jest doskonałym przykładem tradycyjnej kuchni śródziemnomorskiej, bogatej w składniki odżywcze i ubogiej w tłuszcze zwierzęce.
Znaczącą rolę w kuchni greckiej odgrywają owoce morza. Jest to oczywiste ze względu na położenie Grecji, która z trzech stron otoczona jest krystalicznie czystym morzem i o każdej porze roku można tam spotkać świeże owoce morza oraz różne gatunki ryb. Udowodniono, że owoce morza z Morza Śródziemnego są zdecydowanie smaczniejsze niż z oceanów.
Po przystawce oraz daniu głównym zawsze przychodzi czas na deser. Greckie desery są bardzo słodkie, dominują w nich orzechy, migdały oraz miód.
Wspaniałym greckim przysmakiem jest chałwa sezamowa o różnych smakach z dodatkiem migdałów i orzechów.
Kuchnia grecka słynie nie tylko z pysznych i zdrowych potraw, ale także z doskonałego gronowego wina, którego uprawę do Grecji przyniósł bóg Dionizos. 
Zatem wino było produkowane w Grecji już w czasach antycznych, a  obecnie produkcja obejmuje wiele regionów, takich jak: Kreta, Peloponez, Wyspy Jońskie,Wyspy Egejskie, Tessalia, Macedonia.
W czasach starożytnych wino pito mieszane z wodą, gdyż uważano, że "czyste" piją tylko barbarzyńcy i pijacy. W czasach późniejszych wspaniały smak greckiego wina poznali również Rosjanie, którzy dostarczali Grecji drewno w zamian za wino. Przez przypadek odkryto, że dodanie żywicy do wina lepiej je konserwuje i wzbogaca walory smakowe i tak dzięki temu powstał nowy gatunek wina zwany retsiną.
Kuchnia grecka ma długą tradycję i jej smaki zmieniają się w zależności od pory roku i regionu, nadała ona również trend innym kuchnią.
Kuchnia śródziemnomorska bogata w ryby, warzywa, owoce oraz oliwę z oliwek nazwanej przez Homera “płynnym złotem” jest uważana za najzdrowszą na świecie,
zapewniającą długowieczność, świetne samopoczucie i dużą witalność.
Greckie taverny oraz restauracje stwarzają cudowny i niezapomniany klimat, często towarzyszą mu przepiękne widoki, a w takich miejscach spożywane regionalne potrawy staną się prawdziwą ucztą, już nie zwykłym posiłkiem. 


M&W ART GALLERY

11 komentarzy:

  1. Dla mnie największym odkryciem były dolmadakia, czyli nadziewane liście winogron. Jest właśnie pora na to danie w Grecji i przejeżdżając obok winnic, często widzę ludzi zrywających liście ;)

    zawsze myślałam, że zrobienie dolmadakia to wyższa szkoła jazdy, ale okazuje się, że nie jest to aż tak skomplikowane:

    http://atenyigrecja.pl/2012/05/03/dolmadakia-nadziewane-liscie-winogron/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie smakują, podawane na ciepło z sosem jogurtowym. Dziękuję za przypomnienie, trzeba będzie je zrobić. Pozdrawiam

      Usuń
  2. a mnie najbardziej smakowały greckie strączkowe, coś w stylu fasoli szparagowej - "bamies" - duszone w pomidorach :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też je lubię, szkoda, że są tak mało znane w polskiej kuchni.

    OdpowiedzUsuń
  4. wszystkie dania wygladaja smakowicie. czekamy, jesli to mozliwe, na wiecej przepisow .

    OdpowiedzUsuń
  5. A jaki typ oliwek greckich lubicie najbardziej? Większość można zjeść tylko w Grecji, bo nie są eksportowane zagranicę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy wpis, przyjemnie się czyta ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo mi smakuje i często robimy sami kolokithaki,proste i smaczne !

    OdpowiedzUsuń
  8. Mnie bardzo smakowały maleńkie gołąbki w liściu winogronu.

    OdpowiedzUsuń