poniedziałek, 1 czerwca 2015

Skopelos

Najpiękniejsze zakątki  wyspy Skopelos.

          Wyspa Skopelos należy do archipelagu Sporad Północnych i znajduje się w północno-zachodniej części Morza Egejskiego. Niezaprzeczalne atuty wyspy to fascynująca zieleń, szmaragdowe czyste wody, piaszczyste plaże, imponujące widoki.  Unikatowe piękno tej wyspy zauroczyło nawet samych producentów z Hollywood, którzy zdecydowali się nagrać tutaj musical "Mamma Mia", dzięki czemu wyspa stała się sławnym turystycznym miejscem na całym świecie!

Chora

          Wyspa była już w 1600 r. p.n.e. skolonizowana przez Minojczyków, a w czasach Bizancjum była miejscem zsyłek. Wyspą od roku 1204, przez 300 lat, władali Wenecjanie. W starożytności Skopelos słynęła z produkcji dobrego wina i tak pozostało po dzisiejszy dzień.
     Wyspa ta zasłużyła sobie na miano ojczyzny najlepszych śliwek na świecie.
Skopelos znajduje się pomiędzy dwoma wyspami, Skiathos i Alonissos. Jej powierzchnia sięga 96 km/2. Od wyspy Evi dzieli ją 41 mil morskich, natomiast od Volos i Agios Konstantinos 60 mil morskich; linia brzegowa wyspy to  67 km.

Chora

         Wyspa posiada trzy porty: Skopelos, Glosa i Loutraki i co ważne, codzienne połączenie promowe z Agio Konstantinos, z Kimi i Volos.
Wyspę zamieszkuje 4500 mieszkańców, stolica wyspy to Skopelos inaczej zwana też Chora. Najwyższe wzniesienie to góry Delfi o wysokości 662 m n.p.m. Na najwyższe wzniesienie wchodzi się przemierzając las sosnowy. Punktem docelowym są cztery tajemnicze, wykute w skale, nisze nazwane „sentukia”. Wyraz ten znaczy dosłownie „skrzynie” i przyjmuje się, że oznaczają neolityczne grobowce. Uroku wyspie dodają malownicze kościółki i kapliczki, których podobno jest około 400, ponadto lasy piniowe, porastające wyspę oraz szmaragdowe zatoczki z piaszczystymi plażami. Według oficjalnych danych, na Skopelos rośnie co najmniej osiem milionów sosen.


         Stolica znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy, zbudowana jest amfiteatralnie z domków dwu i trzy piętrowych pokrytych szarymi kamiennymi dachówkami z  różnokolorowymi drzwiami i oknami.
Stara dzielnica, zwana Kastro, leży powyżej nowego miasta. W jej najwyższym  punkcie znajduje się twierdza wenecka zbudowana w XIII wieku na ruinach starożytnego akropolu z V w. p.n.e. przez rodzinę Ghisi. Urocze miasto z dumą prezentuje swoje kulturalne dziedzictwo, 123 kościoły i liczne okazałe  rezydencje. Jest tu też wiele sklepów oferujących miejscowe przysmaki tj. miód, suszone śliwki i różnego rodzaju słodycze. W mieście zachowało się wiele starodawnych domów, typowych dla budownictwa Sporad, z drewnianymi balkonami i łupkowymi dachami. Na całej wyspie Skopelos dostrzec można dużą ilość uroczych wiejskich domów, zwanych Kaliwia. Niektóre z tych tradycyjnych kamiennych siedzib są zamieszkiwane przez cały rok, inne wykorzystywane są podczas świąt i letnich wakacji. Co ciekawe, przy każdym z nich znajduje się na zewnątrz piec do suszenia śliwek. 


       Najpiękniejsze kościoły to m.in. kościół Matki Boskiej Papameletiou, zwany tez „Kimisis tou Teodokou” zbudowany w 1662 roku na planie krzyża. W jego dobrze zachowanym wnętrzu znajduje się ikonostas rzeźbiony przez kreteńskiego rzemieślnika Antoniosa Agorastosa oraz gablota z ciekawą ekspozycją obiektów sztuki sakralnej. Ponadto znajduje się tu również klasztor pod wezwaniem Ewangelistów, który został zbudowany w XVIII wieku i jest jednym z największych na wyspie. Mieszkające w nim siostry zakonne sprzedają tkaniny i hafty oraz artykuły spożywcze własnej produkcji. Jeden z najstarszych klasztorów na wyspie to monastyr Metamorfosis tou Sotiros, który pochodzi z XVI wieku. Obecnie zamieszkuje w nim  mnich - pustelnik. Najczęściej odwiedzanym jest kościółek św. Jana, zbudowany na skale. Tam właśnie kręcono, sceny do musicalu "Mama Mia".
W południowej części miasta znajduje się klasztor św. Regina, patrona wyspy, który zginął w 362 roku n.e. Na to miano zasłużył ochraniając wyspę przed groźnym smokiem. W mieście warto  jeszcze odwiedzić dom (obecnie muzeum), w którym mieszkał pisarz Pavlos Nirvanas.
Aby poznać historię i tradycję wyspy warto wstąpić do Muzeum Ludowego Skopelos. Mieści się ono w odrestaurowanym dworze z ubiegłego wieku. Wśród zbiorów znajdują się tutaj eksponaty sztuki ludowej i rzemiosła, sprzęt gospodarstwa domowego oraz tradycyjne stroje ludowe. Muzeum otwiera swoje podwoje w następujących godzinach: Pon-Sob 10: 00-14: 00 i 19: 00-22: 00. Bilet wstępu kosztuje 3 €.

Kościółek św. Jana

      Zaczynając podróż po wyspie z portu warto odwiedzić malownicze zatoczki Panormo, Glossa, Loutraki, które mają ładne plaże otoczone bujną zielenią.
Plaża Glosa posiada ładny widok na otwarte morze. W okolicy można pochodzić po wąskich uliczkach oraz nacieszyć się widokiem dwupiętrowych domków z drewnianymi balkonami udekorowanymi  kwiatami. Po południu można zobaczyć siedzące tam kobiety, które szydełkują ubrane w  ludowe  stroje.
Loutraki jest to drugi port pod względem wielkości na wyspie. Powstał on w 1935 roku kiedy wielkie trzęsienie ziemi zburzyło wioskę Ateato.

Plaża Kastani

              Z wyspy Skopelos można popłynąć łodzią na pobliskie wysepki np. na wysepkę Glisteri, gdzie można zobaczyć jaskinię Tripitii.
Najładniejsze plaże na wyspie to Kastani, Sares, Agios Konstantinos, Glisteri. Na niektóre plaże m.in. Kastri, Limnomari, Panormo, Belavi (plaża nudystów)  można dostać się łodzią tylko od strony morza.
Południowe i północne zatoczki  są idealne dla tych, którzy uwielbiają wędkować.
Odwiedzający wyspę turyści, znajdą tu zaplecze gastronomiczno-hotelowe o różnego rodzaju  standardzie.


          W trakcie objazdu po wyspie warto. w porze obiadowej, zrobić przystanek w Stafilos, gdzie w restauracji o tej samej nazwie serwują najlepsze kalmary oraz przepyszne owoce morza. Dodatkowym atutem restauracji jest imponujący widok na morze i skaliste wysepki porośnięte piniami oraz liczne jachty zakotwiczone w pobliżu.

Stafilos


Przydatne linki:

Śladami „Mama Mia”

Dojazd:
Z lotniska w Salonikach dojedziemy zarówno do dworca autobusowego jak i kolejowego autobusem nr 78, koszt biletu to 2 euro.
Z Salonik musimy dojechać do portu w Volos pociągiem lub autobusem.
Bilet powrotny na autobus kosztuje 32 Euro, w jedną stronę 18.40 Euro, autobus z Salonik jedzie 2,5 godziny.
Pociągiem dojedziemy do stacji Larisa, a następnie przesiadamy się w pociąg jadący do Volos. Koszt biletu kształtuje się od 22 Euro do 17 Euro, podróż zajmuje ok. 2,5 godziny.
Z Aten musimy dojechać autobusem do portu w Agios Konstantinos
Można też polecieć samolotem na wyspę Skiathos, a stamtąd przeprawić się promem na wyspę Skopelos.
Tu można kupić bilet na prom.
Bilety kupimy również w biurach podróży, znajdujących się w pobliżu portu.

2 komentarze:

  1. Zachecajacy wstep do "opowiesci" o Skopelos :) Super zdjecia . Czekamy na ciag dalszy ...

    OdpowiedzUsuń