wtorek, 8 grudnia 2015

Olimpic Beach                Olimpic Beach znajduje się 75 km od Salonik i 8 km od Katerini. Położona jest na Riwierze Olimpijskiej, w regionie Macedonii, w prefekturze Pierii i gminie Katerini, nad Morzem Egejskim i ZatokąTermajską. W 2011 roku jej populacja wynosiła 320 mieszkańców.


Przepiękne położenie, widok na masyw Olimpu- mityczną siedzibę greckich bogów, długie piaszczyste plaże i płytkie wody Morza Egejskiego, przyciągają co roku niesamowitą ilość turystów.  Coś co na zawsze pozostaje w pamięci po wakacjach w tym regionie to właśnie możliwość podziwiania z plaży jednocześnie z jednej strony Morza Egejskiego, a z drugiej góry Olimp. Chłodząc się w turkusowej wodzie Morza Egejskiego możemy czasem na Olimpie zaobserwować nawet smugi śniegu.


 Miejscowość ta znana jest również pod nazwą grecką Katerinoskala i Olimpiaki Akti. Jest to nowy, ciągle jeszcze rozwijający się kurort, którego mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki. Co roku powstają tu nowe hotele, pensjonaty, restauracje i kawiarnie.
Wzdłuż całej miejscowości , w linii morza ciągnie się promenada, która prowadzi aż do drugiego kurortu o nazwie Paralia, oddalonego o kilka kilometrów od Olimpic Beach. Z promenady korzystają zarówno spacerowicze, jak też zwolennicy rowerów dwu i czterokołowych, którzy podczas swoich spacerów podziwiają przepiękne widoki na Zatokę Termajską, szeroką piaszczystą plażę i Masyw Olimpu. Przy dobrej widoczności można dojrzeć w oddali Saloniki czy też pierwszy palec Półwyspu Chalcydyckiego.

 
Miejsce to jest idealne dla turystów z Polski, którzy chcą wybrać się do Grecji własnym autem, udać się na niedrogie wakacje z którymś z Biur Podróży lub skorzystać z tanich linii lotniczych Ryanair. Tutaj znajdą dobrze rozwiniętą infrastrukturę z hotelami o różnym standarcie - od niedrogich apartamentów po ekskluzywne hotele. Ponadto trzeba zaznaczyć, iż dobrze rozwinięte jest tu również zaplecze gastronomiczne, od restauracji wysokiej klasy do snack barów, w których znajdziemy smaki zarówno kuchni greckiej jak i międzynarodowej. 

Osoby, dla których przyjemnością są zakupy, znajdą  tutaj wielki wachlarz miejsc handlowych: poczynając od malutkich sklepów z upominkami, różnej wielkości sklepów z odzieżą, a na 3 piętrowym domu handlowym, kończąc. Dodatkowym atutem tej miejscowości jest fakt, iż w każdym prawie miejscu  możemy porozumieć się nawet w naszym ojczystym języku. Zwolennicy czynnego wypoczynku znajdą tu liczne biura podróży, które proponują wiele wycieczek zarówno w najbliższe okolice, jak również w odległe zakątki Grecji. W Olimpic Beach, znajdują się wypożyczalnie samochodów, skuterów i rowerów. Miłośnicy sportów wodnych również znajdą odpowiednie dla siebie atrakcje.
W sercu kurortu znajduje się ortodoksyjny kościół pod wezwaniem Świętego Prokopa, a w nim ikona Matki Boskiej Trójręki. Jest to kopia Ikony, która znajduje się w Klasztorze Chilandarskim na półwyspie Athos.
Według tradycji ikona Matki Bożej Trójręki związana jest z okresem ikonoklazmu i osobą św. Jana Damasceńskiego, kapłana i ostatniego wielkiego teologa okresu greckich Ojców Kościoła (VII/ VIII w.)
Jak głoszą podania, kalif za namową cesarza Leona III rozkazał uciąć prawą dłoń św. Janowi i powiesić ją na placu. Święty Jan Damasceński uprosił kalifa, by ten mu ją przynajmniej oddał. Przed udaniem się na spoczynek, Jan przyłożył uciętą dłoń do ręki i modlił się do Matki Bożej o uleczenie. Jak wielkie było jego zdziwienie gdy po przebudzeniu stwierdził, że jego ręka jest cała i zdrowa. By uczcić ten cud, przymocował do ikony wykonaną ze srebra trzecią dłoń Maryi. Następnie wraz z ikoną udał się do Jerozolimy, tam złożył śluby zakonne. W XIII w. św. Sawa Serbski przeniósł ikonę do Serbii, a stamtąd przywieziono ją do Monastyru Chilandarskiego na Świętej Górze Athos.

Gościnność mieszkańców, egzotyczne krajobrazy, magiczne kolory, ogniste zachody słońca, romantyczne promienie księżyca, bujna, kwitnąca roślinność, złoty piasek i przejrzyste płytkie morze, upragniony spokój, a także przystępne ceny to walory tego miejsca.
Apartamenty poza sezonem wynajmiemy już za 30 euro za pokój.
 Polecam sprawdzone apartamenty:Apartament pani Anny i pana Takisa - telefon stacjonarny i komórkowy podane na wizytówce. Apartamenty znajdują się na spokojnej ulicy, wielka zaleta tego miejsca to zachowane we wzorowej czystości pokoje i nie stwarzający problemów Państwo Gospodarze.  Wyposażone w aneks kuchenny, klimatyzację, TV, WiFi, balkon. Z właścicielami można porozumieć się w języku greckim i niemieckim.

Podziwiaj Olimpic Beach na filmie: Dojazd:
Samochodem dojedziemy autostradą E 75, przy Katerini kierujemy się na Olimpic Beach.
Z lotniska w Thessalonikach dojedziemy autobusem nr 78 do stacji kolejowej, następnie pociągiem do miejscowości Katerini, a później taksówką za ok. 10 EUR lub autobusem rejsowym nr 2 (ok. 1,50 EUR).
Jak dojść z dworca kolejowego w Katerini do przystanku autobusowego jadącego do Olimpic Beach, znajdziecie na poniższej mapce. Przystanek znajduje się przy zakładzie fryzjerskim. Bilety kupujemy w kiosku lub w automacie, za bilety kupowane u kierowcy zapłacimy drożej.

Rozkład jazdy pociągów:
https://www.ryanair.com/pl/pl/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz