Korfu





MINI - PRZEWODNIK PO KORFU

Grecka nazwa Korfu brzmi Kerkira (starogrecka - Korkira).

Jest najbardziej wysuniętą na północ i drugą co do wielkości wyspą archipelagu jońskiego (po Kefallonii) i uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp greckich.

Powierzchnia - 592 km² linia brzegowa długości 217 km

Populacja Korfu liczy 113 tysięcy mieszkańców.

Najwyższym szczytem jest Pantokrator - 906 m n.p.m. znajdujący się w obrębie masywu górskiego o tej samej nazwie w północnej części wyspy.

Wraz z pobliską wyspą Paxi i innymi malutkimi wysepkami Korfu stanowi odrębną jednostkę administracyjną - okręg, którego stolicą jest słynące z urody miasto Kerkira.

Kerkira jest ważnym portem greckim - posiada regularne połączenia z Igoumenitsa, Patras, a także z włoskimi portami Anconą, Brindisi i Bari.


Korfu w mitologii.
Ze wzmiankami na temat wyspy spotykamy się już u Homera w „Odysei”. Występuje ona tam pod nazwą Scheria. Jej mieszkańców -  zwanych Feakami autor określa jako „lud umiłowany przez Bogów” i przypisuje im duże umiejętności w zakresie handlu i żeglugi. Ich władcą był Alkinoos, syn boga morza - Posejdona. Gdy statek powracającego na Itakę Odyseusza rozbił się u wybrzeży Scherii, córka Alkinoosa - nimfa Nafsika zaprowadziła rozbitka do  ojca. Ten ugościł Odysa i pomógł mu odbudować statek, którym bohater powrócił do ukochanej Penelopy.
Za tę pomoc Alkinoosa i jego lud spotkała straszliwa kara ze strony Posejdona, który zamienił wszystkich w skały. Warto więc pamiętać, że Korfu była ostatnim przystankiem w drodze Odysa na Itakę.

Inny mit mówi o pochodzeniu nazwy Kerkira - nimfa o tym imieniu była córką boga rzek - Asoposa. Zeus zakochał się w niej i uprowadził ją na jedną z wysp Archipelagu Jońskiego. Owocem ich związku był Faekos. Od imienia nimfy wyspę nazwano Kerkira, a od imienia jej syna wzięła się nazwa ludu - Faekowie.



CO NALEŻY WIEDZIEĆ O HISTORII WYSP JOŃSKICH...

* Wyspy Jońskie zamieszkane były już w okresie paleolitu - ok. 40 tysięcy lat przed naszą erą, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne np. w okolicach Agios Mathaios na Korfu.

* Rozwijająca się w czasie epoki kamiennej i brązowej cywilizacja weszła w okres dynamicznego rozwoju w okresie mykeńskim między 1600 a 1100 p.n.e.
Właśnie tego okresu dotyczy opis Korfu, który znajdujemy w „Odysei” Homera.

* W VIII w.p. Chrystusem na wyspach osiedlają się przybysze z Koryntu, rozwija się handel i żegluga, a założone w 734 r. p.n.e. przez Koryntian miasto Kerkira staje się ważnym portem.

* W epoce klasycznej (V - IV w. p.n.e.) Korfu jest niezwykle ważnym punktem handlowym i strategicznym i staje się jedną z przyczyn sporu między Atenami a Koryntem i Spartą, a co za tym idzie Wojny Peloponeskiej.

* W 229 r. p.n.e. Korfu ( podobnie jak pozostałe wyspy archipelagu ) zostaje opanowane przez Rzymian i przez blisko sześć wieków jest morską bazą Cesarstwa.

* Po podziale Cesarstwa w 395 roku wyspy należą do Bizancjum. Ze względu na położenie geograficzne stają się obiektem ciągłych ataków pirackich.

* Po upadku Konstantynopola, od początku XIII do końca XVIII w. wyspy stanowią kolonię Wenecji. Stosunkowo łagodni kolonizatorzy nie hamują zanadto rozwoju kultury i gospodarki, który osiąga swój szczyt w XVIII w. Wyspom Jońskim udaje się ponadto uniknąć ciężkiego losu wielu wysp greckich, które dostały się pod okupację turecką.

* Po dwu latach okupacji rosyjsko-tureckiej w r. 1800 wyspy na siedem lat stają się niepodległym Państwem Siedmiu Zjednoczonych Wysp.

* Kolejne siedem lat to panowanie nielubianych na wyspach Francuzów, a od 1814 do 1864 - Anglików, którzy wywarli pozytywny wpływ na rozwój i przygotowanie wysp do niepodległości.

* W 1864 archipelag został oficjalnie włączony do Grecji.

* W czasie II Wojny Światowej Korfu znajdowało się najpierw pod okupacją włoską, a potem niemiecką. Zniszczeniu uległo wiele zabytków.


Bogata i burzliwa historia Wysp Jońskich, które ze względu na korzystne warunki geograficzne i gospodarcze były łakomym kąskiem dla innych państw i kolejno dostawały się pod panowanie Koryntu, Rzymu, Bizancjum, Wenecjan, Rosji, Francji i wreszcie Wielkiej Brytanii, pozostawiła po sobie dziedzictwo kulturowe, w tym liczne, różnorodne zabytki, które stanowią dziś, obok walorów naturalnych podstawę rozwoju turystyki.

Południe wyspy.

Agios Georgios ( po polsku Święty Jerzy ) to niewielkie, współczesne centrum turystyczne położone na południowo - zachodnim wybrzeżu wyspy, oddalone o około 33 km od stolicy. W zasadzie stanowi plażę miejscowości Argirades - jednej z największych wiosek południowej Korfu. Na stałe mieszka tu około 2200 osób. Tradycyjne zabudowania i wąskie uliczki Argirades sięgają czasów weneckich. Cztery kilometry na wschód od Argirades znajduje się wioska Perivoli dysponująca dwiema innymi, piaszczystymi plażami : Malta i Gardenos Witaladon.

Jadąc dalej na południowy - wschód docieramy do dużej wsi Lefkimi ( blisko 5 tysięcy mieszkańców ). Ta obfitująca w oliwki i winorośl równina znana jest z produkcji dobrego wina. Z małego portu Lefkimi można dopłynąć do Igoumenitsa.
Sześć km dalej na południowy wschód znajduje się popularna wśród turystów wioska Kavos znana z dobrej plaży, a także jako lokalne centrum rozrywki i życia nocnego.
Dwa kilometry na południe od Kavos trudna droga prowadzi do
XVIII - wiecznego klasztoru „Panagia Arkoudila”, położonego na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok.

Jeśli skierujemy się na północ z naszej wioski Argirades, po lewej stronie napotkamy na tzw. Jezioro Korission połączone wąskim przesmykiem z morzem (naturalna hodowla ryb), a kilka km dalej wioskę Agios Matheos położoną u podnóży góry Mafios, gdzie w jaskini Spileo dokonano znalezisk archeologicznych z okresu paleolitu. Inne znane miejsce w okolicy to Gardiki - ruiny bizantyjskiej twierdzy.

Dokładnie „naprzeciwko” Agios Matheos, na wschodnim wybrzeżu, wśród gajów oliwnych znajdują się wioski Moraitika i Messsongi (dawniej wioska rybacka), oferujące turystom niezłe, piaszczyste plaże.



Centralna Korfu.

W środkowej części wyspy znajduje się wiele tradycyjnych wiosek i doskonałych plaż chętnie odwiedzanych przez turystów. Należą do nich między innymi : na zachodnim wybrzeżu atrakcyjne kąpielisko Agios Gordis i pobliska wieś Sinarades (zabytkowe zabudowania, kościół z XV -wieczna dzwonnicą wenecką, muzeum folkloru), kąpielisko Glifada i malownicza wioska Pelekas
(usytuowana na ponoć najpiękniejszym wzgórzu Korfu), skąd już niedaleko do Ropa Valley - ekskluzywnego centrum golfowego ( jedno ze stu najlepszych na świecie).
Również w pobliżu Glifady znajduje się XIV - wieczny klasztor Panagia Mirtiotissa oraz urokliwa maleńka miejscowość Ermones.

Na wschodnim wybrzeżu znana jest miejscowość Benitses - dawniej wioska rybacka, zaś wieś Gasturi  słynie z Achilio - oddalonego o ok. 2 km pałacu i ogrodu należącego niegdyś do cesarzowej austriackiej Elżbiety.

Oddalone cztery km na południe od stolicy Kanoni to wąski pas lądu łączący się z wysepką, na której znajduje się  klasztor Vlacherna. Stąd można popłynąć na
zielona wysepkę Pontikonisi, a tam obejrzeć bizantyjski kościół Pantokrator.


Miasto Korfu

Największym skupiskiem zabytków jest oczywiście sama stolica Korfu - jedno z najpiękniejszych miast śródziemnomorskich leży w samym środku wschodniego wybrzeża. Miasteczko powstało na wąskim skrawku lądu tuż przy samym morzu. Swoje niepowtarzalne piękno zawdzięcza Korfu licznym stylom architektonicznym, które pozostały pamiątką po zamieszkujących go wcześniej różnych cywilizacjach. Zdołały one stworzyć naprawdę niezmiernie harmonijną całość w architekturze miasta.
Stare miasto jest największym średniowiecznym miastem zachowanym w Grecji. Jego biegnące w wielu kierunkach uliczki, jak i malownicze wykładane kamieniami alejki, zostały przyozdobione posągami, pięknymi kościołami, kamieniczkami czy też fontannami. Jedyną możliwością zwiedzania tych zabytków jest pieszy spacer.
Nowa część miasta powstała na wzór starej, spotykamy tu podobne aleje z dużymi palcami. "Spianada" zwana również Esplande jest głównym placem na Korfu, słusznie uznanym za najpiękniejszy plac Grecji.
Kompleksy hotelowe zostały umieszczone w taki sposób, że nie zakłócają harmonii otoczenia i nie przesłaniają widoków. Niektóre budowle, zwłaszcza dwupiętrowe i wyższe powstały w stylu angielsko-georgiańskim, podczas gdy inne noszą znamiona stylu francuskiego, włoskiego, jak i tradycyjnego stylu charakterystycznego dla wyspy. Budowle przyozdabiają liczne arkady i łuki, jak i balkony z żelaznymi, artystycznymi balustradami.
Pierwotnie Korfu było państwem - fortecą, którego mieszkańcy żyli w obrębie murów starego, morskiego fortu, powstałego na miejscu wcześniejszego zamku bizantyjskiego. Wenecjanie wznieśli tu w 1546 roku miasto i je rozbudowali. Reszta miasta oddzielona jest fosą z drewnianym ruchomym mostem. Nowy fort wzniesiono w latach 1576-1588 w celu uruchomienia miasta w czasie inwazji tureckiej.
Droga wzdłuż wybrzeża z pełnymi uroku lampami, idzie wzdłuż średniowiecznych murów miasta Maurayia. Jego naturalne turkusowe morze po jednej stronie, i jaskrawa zieleń po drugiej, czynią je wyjątkowo pięknym.
Wśród zabytków najgodniejszych uwagi są:
Stary i Nowy Fort Wenecki (budowle obronne znajdujące się w różnych częściach miasta),
Muzeum Archeologiczne - zawiera kopaliny z wykopalisk z różnych miejsc wyspy. Najcenniejszym eksponatem jest liczący sobie 2500 lat tympanon z głową Gorgony ze świątyni Artemidy.
Muzeum Bizantyjskie w Kościele Naszej Panny Antironiotissa z XVI wieku z przepiękną kolekcją ikon.
Muzeum Sztuki Azjatyckiej mieści się w Starym Pałacu. Zawiera cudowną kolekcję chińskiej, japońskiej i hinduskiej sztuki od epoki neolitu do XIX wieku.
W Pałacu znajduje się też Archiwum Akademii Jońskiej.
Stary Pałac jest to imponujący XIX-wieczny budynek zbudowany dla gubernatorów angielskich ze swymi dwiema bramami św. Michała i Jerzego.
Ratusz zbudowany  w 1663 roku jest to wspaniały przykład architektury weneckiej. Kościół św. Jasona - Typowy przykład XII-wiecznej architektury bizantyjskiej, udekorowany pięknymi ikonami i freskami.
Kościół św. Spirydona: srebrny sarkofag  zawiera szczątki św. patrona wyspy. Oprócz tego cudowne ikony, jak również kolekcję złotych i srebrnych wot pozostawianych tu przez wiernych ofiarodawców.
Katedra - Ten pełen majestatu kościół zawiera szczątki św. Teodory Augusty, jak również piękną kolekcję ikon bizantyjskich.
Klasztor Dziewicy Platytera - oprócz grobowców Ioanisa Kapodistriasa I Prezydenta Grecji oraz bohatera rewolucyjnego Fotos Tzavellas posiada też kilka rzadkich postbizantyjskich ikon.
Uniwersytet Joński - Aspirujący do prestiżu XIX-wiecznej Akademii Jońskiej. Znajdują się tam następujące wydziały: Historia, Języki Obce, Szkoła Tłumaczy, Muzyka, Bibliotekarstwo.
W lecie działa jako greckie centrum językowe.

Warto odwiedzić najstarszą część miasta - położone trzy km na południe od centrum Paleopolis, znajdują się tam ruiny starożytnych świątyń (datowane na V, VI
w. p.n.e.), najstarszy zabytek chrześcijański na wyspie  - Bazylika Agia Triada z V w. oraz wzgórze Mon Repos - letnia rezydencja zwierzchników brytyjskich, a później greckiej rodziny królewskiej.

Na północ od stolicy.

Mniej tu zabytków, a więcej nowoczesnych centrów turystycznych.

Na wschodnim wybrzeżu, na północ od Kerkiry znajdują się popularne kurorty takie jak : Kontokali, Gouvia (dawny port wenecki, dziś przystań dla jachtów i żaglówek), Dafnila, Dassia, - oferujace wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. W miejscowościach Pirgi i Ipsos znajduje się ładna piaszczysta plaża. Stąd też prowadzi droga w stronę najwyższego szczytu na Korfu - Pantokrator, skąd widać Albanię. Dalej na północ położone są kolejne kurorty Barbati i Nisaki (kamienista plaża, szkoły sportów wodnych).

Pierwszy ważniejszy zabytek w tej części wybrzeża to ruiny weneckiego zamku średniowiecznego koło miejscowości Kassiopi. 7 km na południe od Kassiopi znajduje się urocza wioska z maleńką przystanią w obrębie półokrągłego molo - Kouloura.

Północne wybrzeże jest mniej oblegane przez turystów, którzy koncentrują się przede wszystkim w miejscowości Roda i odwiedzają jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Korfu - dysponujące piękną plażą Sidari. Ciekawe klify piaszczyste jeden z nich nazwano „Kanałem Miłości”. Stąd można popłynąć na wysepki Othoni, Ereikousa, Mathraki (miejsce lęgowe żółwi morskich).

Na wschodnim wybrzeżu warto pojechać przede wszystkim nad zatoczkę Liapadon. Koło wioski Krini znajduje się Angelokastro - ruiny XIII - wiecznego zamku, a kilka km dalej na południe wizytówka Korfu - malownicza Paleokastrica. Na tej pięknej, piaszczystej plaża, mityczny Odys - rozbitek spotkał córkę Alkinoosa – Nafsikę.

ZNANE OSOBISTOŚCI , KTÓRE BYWAŁY NA KORFU :

Cesarz Rzymu Tyberiusz miał willę w miejscowości Kassiopi.

Cesarzowa Austrii Elżbieta  miała swoją rezydencję w okolicach wsi Gastouri - Achillion.

William Szekspir wykorzystał opowieści o Korfu w swoim dziele pt. „Burza”.

Edward Lear - XIX -wieczny poeta i malarz angielski.

Angielski powieściopisarz Lawrence Durrell napisał książkę o Korfu - „Jaskinia Propera”, której akcja rozgrywa się w miejscowości Kalami.

Znany dramaturg amerykański Henry Miller (mąż Marylin Monroe) wielokrotnie powracał na Korfu. Zakochany w greckiej przyrodzie i kulturze pisał „Szkice o Grecji”.

Na wyspie urodzili się : Ioannis Kapodistrias - pierwszy prezydent Grecji, Dionissos Solomos - autor słów hymnu narodowego, poeta, Nikos Mantzelos - kompozytor muzyki do hymnu narodowego.

SIEDEM NAJBARDZIEJ ZNANYCH MIEJSC NA WYSPIE

Achilio - 11 km na południe od stolicy, koło wioski Gastouri. Zespół pałacowo-ogrodowy, neoklasycystyczny, wybudowany w XIX wieku dla cesarzowej Austrii Elżbiety.

Kanoni - 3 km na południe od centrum stolicy. Na niewielkim fragmencie lądu połączonym wąskim pasem z lądem stałym znajduje się bizantyjski klasztor Wlacherna. Stąd można popłynąć na wysepkę Pontikonisi.

Kerkira - stolica, nie można przeoczyć. Dwa forty weneckie, nadmorski bulwar Spianada, stare miasto, kościoły bizantyjskie.

Paleokastrica - urocza miejscowość nad zatoczką Liapadon na zachodnim wybrzeżu. Jedna z najładniejszych plaż na wyspie. Niedaleko ruiny zamku bizantyjskiego Angelokastro.

Pelekas oraz pobliskie Agios Gordis - atrakcyjne miejscowości turystyczne. Wzgórze przy Pelekas uważane jest za najlepszy punkt widokowy na wyspie, skąd sam Kaiser obserwował zachody słońca. Stąd nazwa tawerny - Sunset.

Sidari - piękna plaża, ciekawe klify piaszczyste jeden z nich zwany „Kanałem Miłości”.


GDZIE MOŻNA POPŁYNĄĆ Z KORFU

- do Igoumenitsa ( 2 godziny) oraz Patras (Peloponez, 10 godzin) z Kerkiry

- na wysepki Erikoussa, Mathraki, Othoni z Kerkiry oraz Sidari

- do Bari, Brindisi, Ancony we Włoszech z Kerkiry

-      na wysepkę Paxi (3 godziny) oraz na rejs Paxi - Ithaka - Kefallonia z
Kerkiry

- do Sarande w Albanii (wycieczki zorganizowane) z Kerkiry.

Przykładowe odległości z portu w Kerkirze do innych portów:
do Igoumenitsa:   18 mil morskich
do Patras:          132 mile
na Itakę:              91 mil
na Paxi :              31 mil
na Lefkadę:         60 mil
na Erikoussę, Mathraki, Othoni:  4- 7 mil morskich, z Sidari.

SPORT I REKREACJA

Przystanie dla jachtów, łodzi, żaglówek : Kerkira, Gouvia, Sidari, Kassiopi

Dobre warunki do nurkowania : Paleokastrica, Ipsos, Ermones (funkcjonują tu również szkoły nurkowania).

Dobre plaże : Pirgi, Paleokastrica, Sidari, Roda, Arillas, Glifada, Agios Gordis, Agios Georgios, okolice wioski Dragotina, Kavos.

Osrodki sportów wodnych : w wielu nowoczesnych centrach turystycznych, zwłaszcza na północno - wschodnim wybrzeżu (np Nisaki, Barbati).

Pole golfowe, jedno z najlepszych w Europie znajduje się w tzw. Ropa Valley, koło wioski Ermones.

ZAKUPY NA KORFU

Wyśmienite lokalne, tradycyjne produkty to przede wszystkim słodycze - bardzo słodkie !!

Mandolata - nugat, migdałowy przysmak.

Mantarinaki, pergamoto - kandyzowane owoce, doskonałe do kawy lub herbaty w małych ilościach. Można je kupić na wagę w cukierniach lub kawiarniach lub pakowane w kartonikach w super-marketach.

Kumquat – likier z malutkich pomarańczy, sprowadzonych do uprawy na Korfu z Chin w XIX wieku.

Na Korfu produkuje się również dobre białe wino, zwłaszcza na południu, w okolicach wsi Lefkimi.

Wyroby ceramiczne można nabyć w wiosce Ano Korakiana (18 km na płn. zachód od stolicy), słynącej od zamierzchłych czasów z ich produkcji.

Ponadto, podobnie jak w całej Grecji, warte uwagi są atrakcyjne wyroby złotnicze.


Przydatne linki:
http://www.κερκυρα.net
http://www.corfuvisit.net/?id=52&mnu=52&LangID=Greek_Iso
http://www.corfu-kerkyra.eu/html/greco/musei.htm
Komunikacja po wyspie
http://www.ktelkerkyras.gr/?module=default&pages_id=2&lang=el
Album o Korfu
http://www.dimosprofile.gr/media/dimos-kerkyras/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz