poniedziałek, 26 maja 2014

Wyspa Korfu - Corfu
 Do zwiedzania całej wyspy posłuży nam dobrze zorganizowana sieć dróg.
Zmierzając na północ od miasta najpierw natkniemy się na Alykes i Gouria. Dalej natrafimy na wysoko rozwinięte miasto - Dassia, a jeszcze wyżej, dotrzemy do urzekającej wioski rybackiej - Ipsos, posiadającej wspaniałą plażę. Podążając na północ, mijamy liczne, częściowo ukryte pomiędzy gajami oliwnymi - nadmorskie wioski.
Należą do nich: Barbati, Nissaki, Kalami i Konlocera. Tutaj można skosztować smacznego jedzenia i lokalnego wina, serwowanego przez tutejsze tawerny. Droga na północ jest wyjątkowo piękna, bowiem przebiega przez górzyste tereny, a na każdym jej zakręcie odsłania cudowne miejsce godne podziwiania.
Następnie docieramy do małego, ale atrakcyjnego miasteczka z ruinami bizantyjskiego zamku - czyli Kassiopi, które nie utraciło również swego tradycyjnego charakteru.
Roda i Sidari - to letnie miejscowości wypoczynkowe, słynące z jednych z najlepszych plaż w basenie Morza Śródziemnego. Jeśli oddalimy się od wybrzeża, a zagłębimy w ląd, dotrzemy do wejścia na najwyższą górę na Korfu, zwaną Pantokrataor 906 m. n.p.m. Tutaj też możemy podziwiać piękne wioski - Strinila i Spartik oraz rozkoszować się czarującym widokiem wyspy leżącej u naszych stóp.
Z Kassiopi, Roda, Sidari oferowane są jednodniowe wycieczki na wysepki Diapontia, na które składa się: Othonos, Erikousa i Mathraki. Owe 3 wysepki o całkowitej powierzchni 18 km2, tworzą północno-zachodnią granicę Grecji z Morzem Jońskim. I chociaż są mało zaludnione, są bardzo zasobne w świeże ryby i aromatyczne grejpfruty.


ZACHODNIE KORFU:
Krajobraz zachodniego wybrzeża, wychodzącego na Adriatyk kryje w sobie wiele niespodzianek dla turystów. Szczególnie słynącym tutaj z pięknych miejsc jest Paleokastritsa, przypisywana przez Dorpfelda i innych archeologów homeryckiemu miastu zamieszkałemu przez Feaków. Po prawej stronie plaży wznosi się historyczny klasztor - Paleokastritsa, wzniesiony ku czci Maryi Dziewicy. Stamtąd rozciąga się panoramiczny widok na liczne zatoki. Nieopodal Paleokastritsa, zaraz za wsią Krini znajdują się ruiny Angielokastro - trzynastowiecznej fortecy, usytuowanej na niedostępnym wierzchołku.
Glifada i Aigios Gordis są to dwie miejscowości z licznymi plażami we wspaniałej dzikiej scenerii. Wewnątrz lądu, w Pelakas wznosi się skaliste wzgórze - sławione przez tubylców jako najlepsze miejsce do podziwiania zachodu słońca. Sama zaś wieś Pelakas uchodzi za jedną z najbardziej atrakcyjnych na wyspie. Nieopodal niej, tj. w dolinie Ropa założono najbardziej atrakcyjny teren golfowy, uznany w rankingu stu najlepszych na świecie.


POŁUDNIE WYSPY:

Kanoni jest jednym z najbardziej zadziwiających miejsc na wyspie. Stamtąd wsiadamy na pokład małej łódki, która zabierze nas do Pontikonisii - tj. wysepki z trzynastowiecznym kościółkiem, będącym perłą Korfu. Dalej, tj. między zielonymi gajami oliwnymi Peramy usytuowane jest kilka dobrych hoteli, jak i atrakcyjnych do wynajęcia willi.
Gasturi to miejsce, któremu udało się zainspirować swym pięknem cesarzową Elżbietę. Tutaj właśnie zaleciła zbudowanie pałacu jej marzeń zwanego Achilleon (obecnie muzeum, stale odrestaurowywane z uwagi na odbywające się tu międzynarodowe spotkania).
Kolejnym miejscem jest Benitses, wcześniej rybacka wioska, a obecnie miejscowość wypoczynkowa z licznymi tawernami ciągnącymi się wzdłuż plaży. Stąd dalsza droga prowadzi do Agios Ioanis Peristeron, Moraitika i Messongi, gdzie rozpościerają się najpiękniejsze gaje oliwne wyspy. Równolegle do plaży rozciągają się hotele z udogodnieniami dla gości.
W Mesiongi droga skręca w głąb lądu i przecinając wyspę zabiera nas nad jezioro Korission - jedyne warte uwagi jezioro Korfu. Inna droga wiedzie do Agia Gieorgios i Karos, nieopodal Lefkimi, jednej z najbogatszych i najważniejszych wiosek, położonej pośrodku doliny.


WYDARZENIA I ZWYCZAJE:

- 4 razy do roku ma miejsce przemarsz procesji po ulicach miasta przy akompaniamencie licznych zespołów wyspiarskich, w celu uczczenia pamięci św. Spirydona. Procesja odbywa się w Palmową Niedzielę, Wielką Sobotę, 11 sierpnia i w pierwszą niedzielę listopada.
- 14 sierpnia jest święto Mandonki - Wigilia Wniebowstąpienia
- Karnawał na Korfu obchodzony jest ze specjalnymi festynami i zwyczajami w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem. Wtedy odbywa się parada zespołów z wyspy, zakończona tradycyjnym spaleniem fisuny przedstawiającej "ducha" karnawału.
- Do najbardziej wywierających wrażenie świąt religijnych zalicza się Wielki Tydzień i Niedzielę Wielkanocną.
Jednym z najbardziej obrazowych zwyczajów kojarzonych z Wielkanocą jest tłuczenie naczyń w stolicy w Wielką Sobotę rankiem.
- Latem odbywają się koncerty dwóch miejskich orkiestr i trzech zespołów wyspiarskich, które przyciągają entuzjastycznie nie tylko tubylców ale i gości.
- Przedstawienia "Dźwięk i światło" wystawiane są w letnie wieczory w starym Forcie w języku angielskim, greckim, francuskim i włoskim.
- Coroczny festiwal Korfu odbywa się we wrześniu i składają się na niego koncerty, balet, opera i przedstawienia teatralne.
- W Lefkimi odbywa się festiwal ludowy z tańcami lokalnymi - każdego roku 8 lipca.

SPORTY:

Przebywając na Korfu można zażywać wielu sportów, począwszy od pływania, wodnych nart, windsurfingu, krykieta, golfa, jazdy konnej czy tenisa. Dla tzw. nocnych marków rozpościera się równie szeroki wachlarz rozrywki do wczesnych godzin rannych, zarówno w mieście jak i poza nim. Dla tych zaś, którzy decydują się oddać swój los w ręce koła fortuny jest przewidziane kasyno.
  


Przydatne linki:
Komunikacja po wyspie
Album o KorfuBrak komentarzy:

Prześlij komentarz