niedziela, 1 grudnia 2013

FLORA GRECJI

Passiflora - Męczennica - Πασσιφλόρα (Ρολογιά)
 
Akant - Άκανθος

Grecki architekt Kallimachos, który żył na przełomie  V-IV w. p.n.e. postawił kosz z kwiatami na grobie  swojej ukochanej córki. Kiedy pewnego dnia przybył na grób córki, zobaczył, że wokół kosza wyrósł akant. Artysta był tym tak poruszony, że wyrzeźbił liście akantu na głowicy kolumny. Tak powstał nowy styl w architekturze, zwany korynckim.

 Echinopsis Eyriesa
Echinopsis Eyriesa


Żarnowiec - ΣΠΑΡΤΟ


Nieśplik japoński (loquat) μουσμουλιά

Ferula, Narthex (Ferula communis) grecka nazwa to άρτουκας ή νάρθηκας .
Zgodnie z mitologią Prometeusz w korzeniach tej rośliny, ukrył ogień, który wykradł bogom Olimpu, aby przekazać go ludziom.
FERULA - NARTHEX
Zawilec Anemone, jest symbolem śmierci i przemijającej młodości, według mitologii greckiej są to łzy przemienione w kwiat, które uroniła Afrodyta po śmierci ukochanego Adonisa.
 
ZAWILEC ANEMONE
WRZOS - (Σουσούρα Ερείκη)
MILIN - CAMPSIS
KUFLIK - KALISTEMON (CALLISTEMON - ΚΑΛΛΙΣΤΗΜΟΝΑΣ)
LAWENDA - λεβάντα
DRZEWO TRUSKAWKOWE - chruścina jagodna - (arbutus unedo) - κούμαρα.

Mięta pieprzowa – Δυόσμος
Dawno, dawno, dawno temu w górskich lasach na Peloponezie mieszkała nimfa o imieniu, Diosmou. Na jej nieszczęście zakochał się w niej Hades, bóg świata podziemnego. Nic, więc dziwnego, że wzbudziło to zazdrość Persefony, małżonki Hadesa, która postanowiła pozbyć się Diosmou i przemienić ją w roślinę. Zmartwiony Hades, postanowił naprawić, chociaż częściowo zło wyrządzone przez swoją żonę i zadbał o to, aby roślina, rozprzestrzeniała wszędzie swój słodki zapach i tak narodziła się mięta. 
Mięta pieprzowa – Δυόσμος
Słoneczniki - ηλιόσπορα

Kasztan jadalny - κάστανο
Drzewo mastyksowe - μαστίχα

Figa - συκιά

c.d.n.

3 komentarze:

  1. Dzieki tym zdjeciom "zapachnialo " wiosna i blysnelo radosnymi kolorami . Mila odskocznia od polskiego zimowego krajobrazu . Jak widac flora Grecji rozni sie troche od naszej. Szczegolnie zainteresowal mnie kwiat o nazwie "Kuflik- Kalistemon" i drzewo truskawkowe. Nawet nie wiedzialam o ich istnieniu. Dzieki tym pieknym fotkom i ciekawym informacjom mamy okazje poznac cos nowego, to pewnego rodzaju zaproszenie do tajemniczego ogrodu, gdzie odkrywamy skarby cieszace oko i ducha :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lepsze by były opisy pod każdym, ale przydało mi się.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne zdjęcia. Podoba mi się bardzo.

    OdpowiedzUsuń