sobota, 10 maja 2014

Wycieczki z Riwiery Olimpiskiej


 STAROŻYTNY DION


 W odległości  ok.20 km od Paralii znajduje się starożytne  macedońskie miasto Dion, to tu przybywał Filip II, a później Aleksander Wielki przed  i po bitwie aby oddać hołd Zeusowi, albowiem miasto poświęcone było Zeusowi i 12 bogom. 
Odnalezione na dużej przestrzeni za murami starożytnego miasta ołtarze bogów, teatry, (grecki i rzymski) i stadion świadczą o tym, że bogowie byli tutaj powszechnym obiektem kultu. Godne podziwu są łaźnie z siecią wodno-kanalizacyjną, zbudowaną z rur ceramicznych oraz przepiękne rzymskie mozaiki.
Turysta w Dion oprócz wspaniałych obiektów starożytnych nie powinien ominąć muzeum archeologicznego.
Paralia Dion ok.20 km.
Informacje dotyczące muzeum i archeologicznego terenu: http://odysseus.culture.gr/h/3/gh355.jsp?obj_id=2508
http://www.ancientdion.org/ 

Dojazd z centrum Katerini autobusem miejskim. 

LITOCHORO - MASYW OLIMPUW mitologii greckiej Góra Olimp uważana była za siedzibę bogów olimpijskich, w tym najważniejszego - Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść spadał z niego. Ludzie w starożytnej Grecji wierzyli, że jest to kara bogów za próbę zrównania się z nimi, zapraszano jednak niektórych ludzi na uczty bogów, gdzie jedli ambrozję i pili nektar. Olimp był wiecznie spowity mgłą i skuty lodem. Na jego czubku nie było nic widać, dlatego (zgodnie z wierzeniami) tam znajdowała się sala biesiadna bogów, w której odbywały się uczty. 
Warto odwiedzić malownicze miasteczko Litochoro znajdujące się u podnóża masywu Olimpu położone ok. 25 km od Paralii, przejść się wąwozem krystalicznej rzeki Enipeas podziwiać majestatyczny Olimp, siedzibę 12 bogów, oraz bogatą faunę i florę górską. 
Zwolennicy górskich wędrówek mogą wybrać się na najwyższe wzniesienie Olimpu Mitikas położone na wysokości 2917 m.n.p.m., na to jednak potrzebne są 2 dni.
Dojazd autobusem miejskim do Katerini bilet kosztuje 1.50 w jedną stronę, następnie autobusem rejsowym KTEL bilet w jedną stronę kosztuje 2.30 euro.  

VERGINAZachowały się tu ruiny starożytnego Ajgaj - najstarszej stolicy Macedonii, która następnie została przeniesiona do Pelli. Ajgaj służyło jako nekropolia królów Macedonii, spoczęło tu m.in. ciało Filipa II jego żony oraz jego wnuka syna Aleksandra Wielkiego. Do naszych czasów zachował się tu m.in. kompleks grobowców komorowych, nazwanych Grobowcami Królewskimi, Pałac Królewski oraz tzw. Grobowiec Macedoński, w istocie złożony z pięciu mniejszych grobowców oraz ruiny teatru, przy którym zamordowano Filipa II. Oprócz grobowców można podziwiać liczne skarby znalezione w grobowcach, należą do nich osobiste przedmioty rodziny królewskiej, poza cenną złotą biżuterią, bronią wojennym wyposażeniem i naczyniami, w grobach znaleziono napisy z cenną historyczną zawartością, jak również malowidła ścienne z wyjątkowymi szkicami i kolorami. Złotą urnę z szesnastopromienną gwiazdą z głównego pomieszczenia grobu,ważącą ok. 11 kg. złoty wianek żołędziowy o wadze 714 gramów, który  składa się z 313 listków i 68 żołędzi, złotem haftowany purpurowy materiał, który okrywał urnę żony Filipa, tarcza ze złota i kości słoniowej. Indywidualność tych przedmiotów osobistych i ozdobnych, znalezionych w królewskich grobach, daje nam możliwość ich porównania pod względem kunsztu, bogactwa i artyzmu. W gablotach muzealnych znajdują się dwa łoża ze złota i kości słoniowej z drewnianym szkieletem i bogatymi ozdobami z kości słoniowej, złota i szkła. Wykopaliska z terenu Verginy zaliczają się do najbogatszych od czasu odkrycia Myken na Peloponezie prace wykopaliskowe trwają tu nadal. Według tradycji pochowanie któregokolwiek monarchy poza tym miejscem miało przynieść upadek dynastii, co faktycznie stało się po śmierci Aleksandra Wielkiego. Będąc w Paralii nie można ominąć tak historycznego miejsca jakim jest Vergina.
Paralia - Vergina ok. 80 km.
Fot. pochodzą ze strony http://www.visitgreece.gr 
Informacje dotyczące muzeum:
http://odysseus.culture.gr/h/1/eh155.jsp?obj_id=3297

THESSALONIKI - SALONIKI


Drugie miasto i port pod względem wielkości w Grecji, stolica regionu greckiej Macedonii. Miejsce urodzin i początkowej działalności Cyryla i Metodego. To bardzo ruchliwy ośrodek na wybrzeżu Morza Egejskiego. Znajduje się tutaj jeden z najbardziej znanych greckich uniwersytetów nazwany imieniem Arystotelesa. Warto zobaczyć m.in. Białą Wieżę, Łuk Galeriusza, pozostałości po pałacu Galeriusza, kościół Św. Demetriusza, kościół Świętej Zofii, Kościół Św. Jerzego, pomnik Aleksandra Wielkiego i Filipa II oraz zbiory Muzeum Bizantyjskiego i Archeologicznego. 
Dojazd z Katerini pociągiem bilet w jedną stronę kosztuje ok. 7.00 euro. Stacja kolejowa w Thessalonikach znajduje się blisko centrum miasta, dobrym rozwiązaniem jest  albo wykupienie wycieczki w lokalnym biurze

PLATAMONAS 
Miejscowość turystyczna z malowniczo położoną twierdzą na wzgórzu. Twierdza zbudowana na przełomie X i XI wieku przez Krzyżowców Frankońskich wybudowana w stylu weneckim z nowego, a także starego budulca, który ostał się ze starożytnych i bizantyjskich murów, aby strzegł wrót do północnej Grecji. Zamek posiada cechy stylu- frankońskiego jak i bizantyjskiego. Z twierdzy rozciąga się wspaniały widok na morze, góry i okolice. To jest właśnie Grecja morze, góry, pamiątki przeszłości i niezapomniany koloryt. 
Najlepiej wybrać się na wycieczkę z lokalnym biurem podróży, gdzie oprócz zwiedzania twierdzy odwiedza się malowniczą górska wioskę Paleos Pantalejmonas.
W twierdzy w lecie odbywa się  Festiwal Olimpu.
http://www.festivalolympou.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=62&lang=en 

METEORY


Wiszące klasztory w Meteorach to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych na świecie. W okresie ery paleologicznej na tych terenach znajdowało się jezioro, w momencie ujścia rzeki do jeziora naniesiony był przez miliony lat materiał skalny i z tego materiału powstało pasmo górskie meteory. Na skutek działań tektonicznych jezioro wypłynęło przez wąwóz Tembi i połączyło się z Morzem Egejskim natomiast na jego miejscu ukazało się pasmo górskie Pindos. Następnie ruchy tektoniczne oddzieliły pasmo gór Pindos od Meteor.
Meteory to najważniejsze po Świętej Górze Athos centrum Monastycyzmu w Grecji. Pierwsze ślady osadnictwa mnichów - pustelników osiedlających się w skalnych grotach Meteorów notowane są na przełomie X wieku.
Na początku były 24 klasztory obecnie zamieszkałych jest tylko 6. Pozostałe czekają na odbudowę i chwilę kiedy znowu usłyszy się dzwon z dawnego klasztoru.
Odwiedzając klasztory nie zapomnijmy o odpowiednim stroju.
Na zwiedzanie klasztorów najlepiej wybrać się z lokalnym biurem podróży. 

SKIATHOS

 
Wyspa Skiathos to perełka greckich wysp, z przepięknymi piaszczysto-złocistymi plażami i turkusowym morzem. Malowniczymi białymi domkami, wąskimi uliczkami, mnóstwem kawiarenek i tawern. Grecy uważają, że kto był w Grecji a nie widział wysp greckich to tak jakby nie był w Grecji. Mając na uwadze powyższe będąc w Grecji koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej jedną wyspę.
Na Skiathos najlepiej wybrać się z lokalnym biurem podróży, jeśli chcemy to zrobić indywidualnie, należy dostać się pociągiem z Katerini ( z przesiadką  w Larysie) do portu w Volos, a następnie przesiąść się na prom lub wodolot.
Cena biletu na prom w jedną stronę to koszt 23 euro, wodolot 38 euro.
                                                          

ATENY

Aten reklamować nie trzeba wiadomo, że będąc w Grecji nie można ominąć stolicy Grecji z jej przepięknymi zabytkami.
Paralia - Ateny ok. 440 km.
Najlepiej wybrać się z lokalnym biurem podróży. Jeśli chcemy pojechać indywidualnie można pociągiem, bilet kosztuje ok. 50 euro w dwie strony albo autobusem KTEL bilet w dwie strony kosztuje ok. 45 euro. Należy kupować powrotny wtedy jest taniej.


c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz