niedziela, 19 października 2014

EDIPSOSEDIPSOS - bijące źródła naturalnych wód termalnych. 

Edipsos to malownicze uzdrowisko, położone 2,5 godziny jazdy samochodem od Aten, zachowane w klimatach dawnej arystokracji.  Usytuowane jest na wyspie Eubei (Evi), drugiej pod względem wielkości greckiej wyspie.  W tym magicznym miejscu  już od ponad 3000 lat  wytryskują z ziemi,  światowej sławy,  źródła termalne.  Ich korzystne właściwości wychwalał już Hipokrates i zalecał kąpiele w owych  siarkowych bogactwach.  Arystoteles natomiast próbował badać  właściwości  geometralnej energii  tych wód i doszedł do wniosku, że woda ze źródeł leczy zarówno ciało jak i duszę.


Zgodnie z mitologią,  bogini Atena poprosiła Hefajstosa – boga ognia, aby stworzył wody termalne, żeby mógł się w nich kapać podopieczny Ateny -  Herkules, po wykonaniu każdej z 12 prac. Hefajstos uderzył swoim młotem i natychmiast wypłynęło gorące źródło, aby Herkules mógł w nich odzyskiwać swoje siły, zrelaksować  się oraz wyleczyć swoje rany.
Faktem jest, że termalne wody Edipsos  znane są już od czasów starożytnych, a swoim powodzeniem cieszą się po dzień dzisiejszy. Energetyczne właściwości wód, wydobywanych  z wnętrza ziemi, badane były przez lata i naukowo zostały uznane za  terapeutyczne wody. Wypływająca  spod ziemi woda ma temperaturę powyżej  80° C w jej skład wchodzi:  sód, potas, dwutlenek węgla, brom, magnez, wapń, żelazo, mangan, jod, siarczan, bor i chlor.


Kąpiel w źródłach odtruwa i dotlenia organizm, reguluje ciśnienie krwi, uspakaja system nerwowy, leczy choroby reumatyczne, rozszerza naczynia krwionośne, rozluźnia mięśnie, oczyszcza płuca, wzmacnia kości i stawy, podobno nawet wybiela zęby, no ale przede wszystkim regeneruje i odmładza, odstresowuje i dodaje energii.


Obecnie istnieje ponad 80 gorących źródeł, gdzie temperatura  wody waha się od 28 ° C do 86°C. Oprócz prywatnych uzdrowisk,  wyróżnia się EOT, który zapewnia wszystkie możliwości  SPA z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Trzeba podkreślić, że ten duży kompleks jest jednym z największych i najlepszych tego typu w  Grecji.  Oprócz zwykłych wanien i   jacuzzi,  oferuje również specjalne zabiegi i  bicze szkockie. Otwarty basen spełnia potrzeby hydroterapii i co ważne, już przy niskich kosztach.  Gabinety fizjoterapii z urządzeniami do ćwiczeń, masaży i elektroterapii pomagają natychmiast przystosować się organizmowi do zabiegów SPA.Do  dyspozycji  jest  wiele uzdrowisk  tego typu,  wyposażonych zarówno w kryte, jak  i odkryte baseny, jacuzzi z hydromasażem, masażem powietrznym i kaskadami wodnymi. Dodatkowo wszystko to można połączyć z masażem, sauną lub łaźnią parową.
Miedzy innymi  z tego też względu  Edipsos skierowane jest zarówno dla starszych jak i młodszych odbiorców, którzy szukają relaksu, odpoczynku,  antidotum na stresy codziennego dnia i odnowy biologicznej


Oprócz gorących siarkowych źródeł można zażywać kąpieli  morskich, wylegiwać się na słońcu,  a pod kaskadami poddawać się leczniczym działaniom gorącej wody,  spadającej ze skał.
Edipsos było odwiedzane  przez wielu sławnych ludzi, takich jak: Lucius Cornelius, rzymski generał Sulla , Winston Churchill, Omar Sharif, Greta Garbo, Arystoteles Onassis, Maria Callas oraz wielu innych,  którzy  uznali Edipsos za najlepsze  miejsce turystyki  zdrowotnej .

Dla relaksu można  udać się na spacer promenadą wzdłuż licznych kefejek i restauracji oraz podziwiać imponujące stare budynki (niektóre odrestaurowane)  potwierdzające długowieczną sławę  owego miejsca.

Można również  miło spędzić czas  w jednej  ze  stylowych  kawiarni położonych nad morzem,  popijając kawę i  delektować się niezapomnianym smakiem pysznych  pączków (loukomades),  z których też  słynie Edipsos. W miejscowych tawernach natomiast  można  spróbować  pyszne  świeże  ryby i owoce morza.
Wśród wielu pensjonatów i hoteli położonych w Edipsos wyróżnia się szczególnie Ośrodek Thermae Sylla Spa-Wellness, który zaliczany jest do grona dziesięciu najlepszych obiektów  termalnych SPA i wellness na świecie. Więcej  przydatnych informacji na temat tego obiektu znajdziemy pod tym linkiem  
https://thermaesyllaspa.reserve-online.net/hotel.cfm

Jeśli kochasz góry i morze jest to idealne miejsce na Twoje wakacje.

Przydatne linki:

http://www.aidipsos.gr/info/history.php

http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=117

Połączenie promowe:

http://www.ferriesedipsos.gr/index-gr.php

http://www.ferriesglyfa.gr/

http://www.egnomi.gr/article.php?id=188&category_id=93

Jak dojechać:

Jadąc samochodem z północnej Grecji, najlepiej przeprawiać się promem z portu Glifa.

http://www.ktelevias.gr/index.php/dromologia/deftera-paraskei

Autobusem z Thessalonik:

http://ktelmacedonia.gr/gr/routes/&tid=9 

Autobusem z Aten:

http://www.dromologiaktel.gr/loc_dk/ktel-athina.asp

Gdzie zamieszkać:

Sympatyczny i niedrogi hotelik z aneksem kuchennym,  położony  2 minuty od gorących źródeł z serwowanym śniadaniem do pokoju. Właściciele tego hotelu mają swoje pasieki, tak wiec można zaopatrzyć się tu w przepyszny miód.

http://www.studiosasteria.gr/

Edipsos na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=blslxSLuEds

  καιρός Αιδηψός

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz