piątek, 12 czerwca 2015

Wyspa Chios

Wyspa pachnąca mastyksem!



                             
Jeszcze w 2014 roku na wyspę Chios można było popłynąć z Salonik, na chwilę obecną, ze względów finansowych, państwo greckie zaprzestało dofinansowywania promów na niektórych kierunkach , z tego też względu obecnie na wyspę Chios z Grecji kontynentalnej można popłynąć tylko z portu w Pireusie i Kawali.
My na wyspę Chios wybraliśmy się właśnie w 2014 roku, więc mieliśmy jeszcze możliwość wypłynięcia na wyżej wspomnianą wyspę z Salonik, co też uczyniliśmy. Rejs rozpoczęliśmy o godzinie 17:00. a na miejsce dotarliśmy o godzinie 12:30 następnego dnia. Płynęliśmy Zatoką Termajską, po jednej stronie podziwiając masyw Olimpu, a po drugiej, Półwysep Chalcydycki. Pierwszy przystanek był na wyspie Limnos ok. 1.00 w nocy, następny na wyspie Lesbos ok. 8.00 rano , kolejny zaś już na wyspie Chios po godzinie 12.00 w południe.

STOLICA CHIOS

Port robi wrażenie trochę zaniedbanego , podobnie jak i samo miasto, gdzie znaleźć można dużo starych opuszczonych kamieniczek w stylu neoklasycystycznym. Zatrzymaliśmy się w stolicy wyspy Chios, w małym hoteliku o nazwie Holiday Studio. Hotel był świeżo po remoncie i znajdował się w jednej z bocznych uliczek odchodzących od portu . Byliśmy zadowoleni z wyboru, hotel był, jak już wspomniałam , odnowiony, czysty i zadbany, wyposażony we wszystko, co potrzebne, aby miło i komfortowo spędzić czas. Następnego dnia z rana wynajęliśmy samochód, trzeba zaznaczyć, iż w zasadzie 2 dni wystarczą na objechanie wyspy ( ale jest to kwestia dyskusyjna, bo dla jednych tydzień to za mało, a dla innych zbyt wiele, także wybór należy od indywidualnych upodobań). Koszt wynajęcia auta to 50 euro za 2 dni poza sezonem.

STOLICA CHIOS

Jadąc w kierunku południowym mija się wille zamożnych mieszkańców wyspy, zbudowane są one w stylu neoklasycystycznym, z przepięknymi, zadbanymi ogrodami, otoczone wysokim murem. Sprawiają one wrażenie jakby małej tajemniczej twierdzy. Według mnie największe wrażenie robi południowo-zachodnia część wyspy, wschodnia część jest bardziej nastawiona na turystykę wypoczynkową. 
Wioski Chios mają bardzo charakterystyczną architekturę, domy zbudowane są z kamienia przylegające jeden do drugiego, tworząc coś na kształt muru obronnego. W środku wioski znajduje się główny plac z kościołem i otaczającymi go licznymi kafejkami. W tym miejscu odpoczywają rodowici mieszkańcy, spotykają się, aby podyskutować o polityce, sporcie i innych nurtujących ich problemach, a przede wszystkim aby pogawędzić i pożartować w wesołym towarzystwie przy tradycyjnej greckiej kawie wypijanej z malutkich filiżanek.

DRZEWO MASTYKSOWE
PIRGI

Jadąc w kierunku południa mijamy drzewa mastyksowe, które można spotkać wyłącznie na Chios. Z tego między innymi słynie owa wyspa. Podobno Niemcy próbowali posadzić u siebie takie drzewa, które się ponoć początkowo nawet przyjęły, jednak żywica była zbyt wodnista i nie miała takich właściwości jak ta z wyspy Chios.
Na każdym kroku na wyspie mija się kościoły, kapliczki i klasztory, trzeba przyznać, iż jest ich tu bardzo wiele.
Będąc na wyspie, nie sposób pominąć średniowiecznego miasteczka Pirgi. Posiada ono unikatowe domy zdobione w geometryczne i naturalne kształty. Te charakterystyczne domy są swoistego rodzaju „reklamą” wyspy. Domy pierwotnie były malowane na biało, a następnie, zdrapywano z nich farbę aż do betonu, dekorując wzorami geometrycznymi oraz różnego rodzaju motywami roślinnymi i zwierzęcymi.
PIRGI
PIRGI

Z uwagi na fakt, iż wyspa Chios znajduje się w pobliżu wybrzeża tureckiego, codziennie organizowane są wycieczki do Turcji, a konkretnie do miejscowości Cesme . Codziennie również przypływa wielu turystów z Turcji na jednodniową wycieczkę po Chios. W porcie czasami można zaobserwować olbrzymie statki tak zwane Cruise'y , przypływające z różnych zakątków świata, na których organizowane są rejsy po basenie Morza Śródziemnego, wliczając w to również wizytę na wyspie Chios.
Walory tej wyspy docenił już najświetniejszy poeta epoki starożytnej- Homer, który podobno, pisząc swoje poematy, zasiadał na wielkim kamieniu. Kamień do dnia dzisiejszego nazywany jest „ Kamieniem Homera” i znajduje się przy plaży Daskalopetra.

DASKALOPETRA

Więcej informacji o wyspie Chios znajdziecie pod tym linkiem :Przewodnik po Chios


Przydatne linki:


poniedziałek, 1 czerwca 2015

Skopelos

Najpiękniejsze zakątki  wyspy Skopelos.





          Wyspa Skopelos należy do archipelagu Sporad Północnych i znajduje się w północno-zachodniej części Morza Egejskiego. Niezaprzeczalne atuty wyspy to fascynująca zieleń, szmaragdowe czyste wody, piaszczyste plaże, imponujące widoki.  Unikatowe piękno tej wyspy zauroczyło nawet samych producentów z Hollywood, którzy zdecydowali się nagrać tutaj musical "Mamma Mia", dzięki czemu wyspa stała się sławnym turystycznym miejscem na całym świecie!

Chora

          Wyspa była już w 1600 r. p.n.e. skolonizowana przez Minojczyków, a w czasach Bizancjum była miejscem zsyłek. Wyspą od roku 1204, przez 300 lat, władali Wenecjanie. W starożytności Skopelos słynęła z produkcji dobrego wina i tak pozostało po dzisiejszy dzień.
     Wyspa ta zasłużyła sobie na miano ojczyzny najlepszych śliwek na świecie.
Skopelos znajduje się pomiędzy dwoma wyspami, Skiathos i Alonissos. Jej powierzchnia sięga 96 km/2. Od wyspy Evi dzieli ją 41 mil morskich, natomiast od Volos i Agios Konstantinos 60 mil morskich; linia brzegowa wyspy to  67 km.

Chora

         Wyspa posiada trzy porty: Skopelos, Glosa i Loutraki i co ważne, codzienne połączenie promowe z Agio Konstantinos, z Kimi i Volos.
Wyspę zamieszkuje 4500 mieszkańców, stolica wyspy to Skopelos inaczej zwana też Chora. Najwyższe wzniesienie to góry Delfi o wysokości 662 m n.p.m. Na najwyższe wzniesienie wchodzi się przemierzając las sosnowy. Punktem docelowym są cztery tajemnicze, wykute w skale, nisze nazwane „sentukia”. Wyraz ten znaczy dosłownie „skrzynie” i przyjmuje się, że oznaczają neolityczne grobowce. Uroku wyspie dodają malownicze kościółki i kapliczki, których podobno jest około 400, ponadto lasy piniowe, porastające wyspę oraz szmaragdowe zatoczki z piaszczystymi plażami. Według oficjalnych danych, na Skopelos rośnie co najmniej osiem milionów sosen.


         Stolica znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy, zbudowana jest amfiteatralnie z domków dwu i trzy piętrowych pokrytych szarymi kamiennymi dachówkami z  różnokolorowymi drzwiami i oknami.
Stara dzielnica, zwana Kastro, leży powyżej nowego miasta. W jej najwyższym  punkcie znajduje się twierdza wenecka zbudowana w XIII wieku na ruinach starożytnego akropolu z V w. p.n.e. przez rodzinę Ghisi. Urocze miasto z dumą prezentuje swoje kulturalne dziedzictwo, 123 kościoły i liczne okazałe  rezydencje. Jest tu też wiele sklepów oferujących miejscowe przysmaki tj. miód, suszone śliwki i różnego rodzaju słodycze. W mieście zachowało się wiele starodawnych domów, typowych dla budownictwa Sporad, z drewnianymi balkonami i łupkowymi dachami. Na całej wyspie Skopelos dostrzec można dużą ilość uroczych wiejskich domów, zwanych Kaliwia. Niektóre z tych tradycyjnych kamiennych siedzib są zamieszkiwane przez cały rok, inne wykorzystywane są podczas świąt i letnich wakacji. Co ciekawe, przy każdym z nich znajduje się na zewnątrz piec do suszenia śliwek. 


       Najpiękniejsze kościoły to m.in. kościół Matki Boskiej Papameletiou, zwany tez „Kimisis tou Teodokou” zbudowany w 1662 roku na planie krzyża. W jego dobrze zachowanym wnętrzu znajduje się ikonostas rzeźbiony przez kreteńskiego rzemieślnika Antoniosa Agorastosa oraz gablota z ciekawą ekspozycją obiektów sztuki sakralnej. Ponadto znajduje się tu również klasztor pod wezwaniem Ewangelistów, który został zbudowany w XVIII wieku i jest jednym z największych na wyspie. Mieszkające w nim siostry zakonne sprzedają tkaniny i hafty oraz artykuły spożywcze własnej produkcji. Jeden z najstarszych klasztorów na wyspie to monastyr Metamorfosis tou Sotiros, który pochodzi z XVI wieku. Obecnie zamieszkuje w nim  mnich - pustelnik. Najczęściej odwiedzanym jest kościółek św. Jana, zbudowany na skale. Tam właśnie kręcono, sceny do musicalu "Mama Mia".
W południowej części miasta znajduje się klasztor św. Regina, patrona wyspy, który zginął w 362 roku n.e. Na to miano zasłużył ochraniając wyspę przed groźnym smokiem. W mieście warto  jeszcze odwiedzić dom (obecnie muzeum), w którym mieszkał pisarz Pavlos Nirvanas.
Aby poznać historię i tradycję wyspy warto wstąpić do Muzeum Ludowego Skopelos. Mieści się ono w odrestaurowanym dworze z ubiegłego wieku. Wśród zbiorów znajdują się tutaj eksponaty sztuki ludowej i rzemiosła, sprzęt gospodarstwa domowego oraz tradycyjne stroje ludowe. Muzeum otwiera swoje podwoje w następujących godzinach: Pon-Sob 10: 00-14: 00 i 19: 00-22: 00. Bilet wstępu kosztuje 3 €.

Kościółek św. Jana

      Zaczynając podróż po wyspie z portu warto odwiedzić malownicze zatoczki Panormo, Glossa, Loutraki, które mają ładne plaże otoczone bujną zielenią.
Plaża Glosa posiada ładny widok na otwarte morze. W okolicy można pochodzić po wąskich uliczkach oraz nacieszyć się widokiem dwupiętrowych domków z drewnianymi balkonami udekorowanymi  kwiatami. Po południu można zobaczyć siedzące tam kobiety, które szydełkują ubrane w  ludowe  stroje.
Loutraki jest to drugi port pod względem wielkości na wyspie. Powstał on w 1935 roku kiedy wielkie trzęsienie ziemi zburzyło wioskę Ateato.

Plaża Kastani

              Z wyspy Skopelos można popłynąć łodzią na pobliskie wysepki np. na wysepkę Glisteri, gdzie można zobaczyć jaskinię Tripitii.
Najładniejsze plaże na wyspie to Kastani, Sares, Agios Konstantinos, Glisteri. Na niektóre plaże m.in. Kastri, Limnomari, Panormo, Belavi (plaża nudystów)  można dostać się łodzią tylko od strony morza.
Południowe i północne zatoczki  są idealne dla tych, którzy uwielbiają wędkować.
Odwiedzający wyspę turyści, znajdą tu zaplecze gastronomiczno-hotelowe o różnego rodzaju  standardzie.


          W trakcie objazdu po wyspie warto. w porze obiadowej, zrobić przystanek w Stafilos, gdzie w restauracji o tej samej nazwie serwują najlepsze kalmary oraz przepyszne owoce morza. Dodatkowym atutem restauracji jest imponujący widok na morze i skaliste wysepki porośnięte piniami oraz liczne jachty zakotwiczone w pobliżu.

Stafilos


Przydatne linki:

Śladami „Mama Mia”

Dojazd:
Z lotniska w Salonikach dojedziemy zarówno do dworca autobusowego jak i kolejowego autobusem nr 78, koszt biletu to 2 euro.
Z Salonik musimy dojechać do portu w Volos pociągiem lub autobusem.
Bilet powrotny na autobus kosztuje 32 Euro, w jedną stronę 18.40 Euro, autobus z Salonik jedzie 2,5 godziny.
Pociągiem dojedziemy do stacji Larisa, a następnie przesiadamy się w pociąg jadący do Volos. Koszt biletu kształtuje się od 22 Euro do 17 Euro, podróż zajmuje ok. 2,5 godziny.
Z Aten musimy dojechać autobusem do portu w Agios Konstantinos
Można też polecieć samolotem na wyspę Skiathos, a stamtąd przeprawić się promem na wyspę Skopelos.
Tu można kupić bilet na prom.
Bilety kupimy również w biurach podróży, znajdujących się w pobliżu portu.